Učenička poseta Češkoj

Kao i predhodnih godina, Belocrkvanska gimnazija i ekonomska škola je i ove godine obnovila saradnju sa Repubilkom Češkom. Rezultat toga bilo je i ovogodišnje putovanje učenika naše gimnazije, koji su u periodu od 2.11. do 9.11.2015. posetili Prag, Teplice, Krumlov i (još nešto) u Češkoj i Drezden u Nemačkoj. Sunčica, Marina, Milica, Jelena, Vuk i Petar su zbog svog angažovanja u školskom parlamentu nagrađeni ovim putovanjem, bez ikakvih troškova. Takođe, društvo im je pravila direktorka Belocrkvanske gimnazije i ekonomske škole, Mirjana Pančić Bužek.

Pri dolasku u školu sačekani smo od strane profesora te škole koji su nas zvanično pozdravili i poželeli nam prijatan boravak u njihovoj zemlji. Prelep ambijent, uređenost, sama građevina škole je fascinantna sama po sebi. Sledeći dan smo posetili Drezden, gde se po tradiciji 27. novembra održava najstariji Božićni sajam. Poznatiji je po porcelanu koji se od 1708. izrađuje ručno. Prag me je najviše oduševio svojom jednostavnošću, iako je vrlo kompleksan. Poznat je po Karlovom mostu kao i po Praškom dvorcu. Takođe, tu je i Astronomski sat koji odiše istorijom Praga. Posetili smo i dvorac Hluboka, koji je proglašen nacionalnim spomenikom Republike Češke. Češki Krumlov, kao jedan od najočuvanijih starih gradova u Češkoj, pod zaštitom je UNESC-a. Nalazi se u južnom delu Češke Republike blizu granice sa Austrijom. Dvorac u Češkom Krumlovu je bio u vlasništvu porodice Rozenberg, koji su mestu dali ružu kao simbol. Kompletan utisak upotpunila je poseta Buđevicama.

Ceska